Węgorzewo
Do miasta wpływamy z jez. Mamry, około 2 km, rzeką Węgorapą i kanałem. Na rzece i kanale należy zachować szczególną ostrożność ze względu na pływające tędy statki białej floty. Szczególnie ostatni ostry zakręt w prawo wymaga wzmożonej uwagi ze względu na ograniczona widzialność. Dogodnych przystani jest kilka. Za zakrętem, po lewej stronie jest przyjemny porcik Mamry Yacht Charter. Na miejscu dobre toalety, serwis silników i bufet. Płynąc dalej przepływamy bez składania masztu pod linia elektryczną na wysokości 14m. Nieco w głębi, po minięciu 5" stacji benzynowej Orlenu, po prawej stroni znajduje się przystań Harcerzy, a w głębi port KEJA, dawny, słynny na całe mazury LOK z charakterystycznym, przedwojennym budynkiem, mieszczącym tawernę, sklep żeglarski i spożywczy. Do centrum miasta maszerujemy wzdłuż rzeki, ulicą Ejsmondów, mijamy most i dalej wzdłuż ulicy Nadbrzeżnej do głównej arterii miasta, ulicy Zamkowej. Kierując się w lewo mijamy okazałe gmaszysko Węgorzewskiego zamku i dochodzimy do placu Wolności będącego centrum miasta. Tutaj do dyspozycji mamy sklepy; lokale gastronomiczne, bankomat. Na placu stoi budka, serwująca bardzo smaczne kurczaki z rożna, polecane przez wszystkich mieszkańców miasta. Smakoszom szczególnie polecam sklep rybny przy ul. Zamkowej 10b, do którego trafimy po schodkach w dół, pod Barem Mazurskim. Tutaj dostaniecie najlepsze ryby wędzone na północnych mazurach. W samym barku można zjeść tanio i szybko bardzo smaczny obiad czy wyśmienita smażoną rybkę. Amatorom pizzy można polecić lokal przy ul. Kraszewskiego 2F, a jeżeli chcecie oddać się obżarstwu na jachcie, wystarczy zadzwonić do nich pod numer 87/427-41-45. W celu dokonanie kompleksowych zakupów można się udać ul. Zamkową w prawo, aż dojdziemy do supermarketu, gdzie jest kolejny bankomat. Miasto, szczególnie w sezonie letnim organizuje wiele imprez plenerowych, festynów i koncertów.

Historia i Zabytki
Krzyżacy wznieśli drewniany zameczek już w roku 1256. Najazd Litwinów z 1365 roku obraca warownię i osadę w perzynę. W 1398 roku w odległości ok. 2 km od zniszczonej forteczki Krzyżacy wznoszą murowany zamek, usytuowany wyspie okolonej wodami Węgorapy i otrzymuje nazwę Angerburg. Prawa miejskie nadaje w 1571 roku Książe Albrecht Fryderyk Hohenzollern. Kościół protestancki pod wezwaniem św. Piotra i Pawła wzniesiono w latach 1605 ? 1611 i stoi w dobrej kondycji do dnia dzisiejszego.
Jest to kolejne miasto mazurskie spustoszone przez polskich Tatarów w 1656 roku. Epidemia dżumy trzebi mieszkańców na początku XVIII wieku. Gościem na miejscowym zamku jest Król Stanisław Leszczyński przyjmując w 1734 roku zaproszenie od króla Prus.
W 1829 r. uruchomiono w mieście pierwsze na Mazurach seminarium nauczycielskie. Do roku 1818  Angerburg był "stolicą" okręgu, w skład, którego wchodziły m.in. Ełk i Giżycko. W okresie I wojny miasto zostało zajęte i częściowo zniszczone przez wojska rosyjskie. Okres międzywojenny to dynamiczny rozwój turystyki i sportów wodnych. Na pobliskich Święcajtach rozgrywano bojerowe mistrzostwa Niemiec, a w 1935 roku zorganizowano mistrzostwa Europy. Sześciokrotnym triumfatorem był właściciel tartaku w pobliskich Ogonkach Georg Treppner. Jezioro słynęło z bardzo gładkiego lodu i tutaj właśnie ustanowiono nie pobity do dzisiaj rekord szybkości bojera klasy "15" wynoszący 170 km/h. W 1922 założono największe w Rzeszy stawy hodowlane, w których wylęgało się 36 milionów  szczupaków i sielaw rocznie. Podczas ostatniej wojny Angerburg gościł Adolfa Hitlera. W styczniu 1945 roku przez miasto przetoczyła się ofensywa III Frontu Białoruskiego. Spalony już po zakończeniu działań wojennych przez Armię Czerwoną Angerburg stracił 80% zabudowy. W 1946 w mieście mieszkało tylko 10% ludności w stosunku do okresu międzywojennego. Węgorzewo już jako polskie miasto zostało odbudowane, lecz utraciło bezpowrotnie swój pierwotny klimat i charakter.

Obiekty zabytkowe: kościół parafialny p.w. św. Piotra i Pawła z początku XVII wieku. Szczególnie godne uwagi są: barokowy ołtarz z 1652 r. bogato zdobiony rzeźbami i napisami w języku łacińskim i niemieckim, ambona z początku XVII w. (przebudowana w XVIII w.), dwa konfesjonały (z 1696 i 1715 r.) oraz najstarsze na Mazurach organy z 1647 r. posiadające oryginalne barokowe brzmienie.
Zamek krzyżacki zbudowany w końcu XIV wieku. Niegdyś zdobiły go trzy wieże, blanki i szczyty. Niestety na przestrzeni wieków był tak często przebudowywany, że obecnie jego kształt niewiele przypomina średniowieczne zamki. Ostatni szczyt z czasów krzyżackich zawalił się w 1845 r. Dopiero w latach osiemdziesiątych zamek odbudowano po zniszczeniach wojennych.

Adresy:
 • Policja ul. Chopina 6, tel. 87/ 427 04 00
 • Szpital ul. 3 Maja 21, tel. 87/427 32 52
 • Pogotowie Ratunkowe ul. 3 Maja 21, tel. 87/427 22 22
 • Straż Pożarna ul. Sienkiewicza 8, tel. 87/427 75 03
Apteki
 • ul. Teatralna 2, tel. 87/427 23 08
 • ul. Jasna 2, tel. 87/427 15 55
 • ul. Zamkowa 27,tel. 87/427 26 15
 • ul. Kopernika 18, tel. 87/427 22 42
 • ul. 3 Maja 17, tel. 87/427 34 66
Banki
 • PKO BP Plac Wolności 18
 • Bank Spółdzielczy ul. Pionierów 29
Bankomaty
 • PKO BP ul. Chopina 7
 • PKO BP Plac Wolności 18
Pokaż na mapie miejscowość Węgorzewo

Zamieszczone przez: anonim - 0000-00-00 00:00:00

 
   Miejscowości    Jeziora
 Antila 26
 Carter 30
 SPORTLAKE 660
 Sportina 682
 Mors RT
 Dealerzy jachtów żaglowych
Prowadzisz firmę czarterową? masz jacht, który chcesz wyczarterować? jeśli dodatkowo masz swoją stronę internetową gdzie opisujesz swoje łodzie - dodaj ją koniecznie do katalogu firm czarterowych
 Targi Wiatr i Woda n...
 Stan wody w rzekach
 Droga dojazdu do wyb...
 Prognoza pogody
pokaż archiwum...

Imieniny:
Anzelma, Bartosza, Irydiona, Zelmiry
więcej o pogodzie...
Jeśli jesteś zainteresowany(a) nowościami na tej stronie, i chcesz być o nich informowany(a) na bieżąco wpisz poniżej swój adres emailowy.

CZARTER jachtu MAXUS 28 Prestige

Ahoj Żeglarze! Oferuję czarter jachtu MAXUS 28 Prestige na akwenie WJM. Termin czarteru do ustalenia indywidualnego . Udostępniamy trzy porty: Węgorzewo, Mikołajki, PTTK Wilkasy k/ Giżycka. Dane techniczne: Rok budowy: 2010 Ilość koi: 6+2 Długość: 8,50 m. Szerokość: 2,92 m. Wysokość w kajucie: 1,85 m. Ciężar: 3000 kg. Powierzchnia żagli: 38 m2 Zanurzenie : 0,40 m. bez miecza / ...

Antila 24 – 230 zł doba w sezonie.

Zapraszam do tanich czarterów rodzinnych jachtów na Mazurach. Jako najprawdopodobniej jedyna firma w Polsce dajemy zniżkę rodzinną : MAMA + TATA za każde dziecko 5 % zniżki. Jachty do wynajęcia w miejscowości Wilkasy obok Giżycka czyli w samym centrum Wielkich Jezior Mazurskich. Posiadamy jachty od małych, czteroosobowych łódek do wielkich ośmioosobowych jachtów. Ceny kształtują ...

Czarter jachtów na Mazurach

Zajmujemy się organizacją czarteru jachtów i imprez żeglarskich. W naszej ofercie znajdziecie Państwo prawie wszystkie typy jachtów . Poziom naszego zaangażowania w Wasze zadowolenie owocuje dużym gronem stałych klientów . Nasze doświadczenie umożliwia Państwu miły i bezpieczny wypoczynek.
więcej >> dodaj >>